Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy ADC081C027CIMKX/NOPB with confidence from Chipdigger.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy ADC081C027CIMKX/NOPB with confidence from Chipdigger.com, 1 Year Warranty
ADC081C027CIMKX/NOPB
| Part No | ADC081C027CIMKX/NOPB |
|---|---|
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Description | IC ADC 8BIT SAR TSOT23-6 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead /RoHS non-compliant |
| Availability:23803 pcs | |||||
| Quantity | Unit Price | Ext. Price | |||
|---|---|---|---|---|---|
| 1+ | $1.536 | $154 | |||
| 10+ | $1.5053 | $753 | |||
| 100+ | $1.4592 | $1459 | |||
| 1000+ | $1.4131 | $1413 | |||
| 10000+ | $1.3517 | $1352 | |||
| The above prices does not include taxes and freight rates, which will be calculated on the order pages. | |||||
Specifications
Data sheet
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
|---|---|
| Input Type | Single Ended |
| Voltage - Supply, Digital | 2.7V ~ 5.5V |
| Configuration | S/H-ADC |
| Number of A/D Converters | 1 |
| Architecture | SAR |
| Data Interface | I2C |
| Grade | - |
| Voltage - Supply, Analog | 2.7V ~ 5.5V |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Product Status | Active |
| Reference Type | Supply |
| Supplier Device Package | TSOT-23-6 |
| Ratio - S/H | ADC |
| Series | - |
| Qualification | - |
| Package / Case | SOT-23-6 Thin, TSOT-23-6 |
| Number of Inputs | 1 |
| Number of Bits | 8 |
| Features | - |
| Package | Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)Digi-Reel® |
| Sampling Rate (Per Second) | 189k |
Introduce
We can supply ADC081C027CIMKX/NOPB , send us a request quote to request ADC081C027CIMKX/NOPB pirce and lead time.Chipdigger.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number ADC081C027CIMKX/NOPB.The price and lead time for ADC081C027CIMKX/NOPB depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part ADC081C027CIMKX/NOPB.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation






