Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy ADS1201U/1K with confidence from Chipdigger.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy ADS1201U/1K with confidence from Chipdigger.com, 1 Year Warranty
ADS1201U/1K
| Part No | ADS1201U/1K |
|---|---|
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Description | IC MODULATOR 24BIT 1K 16SOIC |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead /RoHS non-compliant |
| Availability:3649 pcs | |||||
| Quantity | Unit Price | Ext. Price | |||
|---|---|---|---|---|---|
| 1+ | $11.628 | $1163 | |||
| 10+ | $11.3954 | $5698 | |||
| 100+ | $11.0466 | $1,1047 | |||
| 1000+ | $10.6978 | $1,0698 | |||
| 10000+ | $10.2326 | $1,0233 | |||
| The above prices does not include taxes and freight rates, which will be calculated on the order pages. | |||||
Specifications
Data sheet
| OperatingTemperature | -40°C ~ 85°C |
|---|---|
| ProductStatus | Last Time Buy |
| NumberofChannels | 1 |
| Voltage-Supply | 4.75V ~ 5.25V |
| Package/Case | 16-SOIC (0.295, 7.50mm Width) |
| Grade | - |
| MountingType | Surface Mount |
| SamplingRate(PerSecond) | 1k |
| VoltageSupplySource | Analog and Digital |
| Series | - |
| Type | Modulator |
| Qualification | - |
| SupplierDevicePackage | 16-SOIC |
| DataInterface | Serial |
| Resolution(Bits) | 24 b |
| Package | Tape & Reel (TR) |
Introduce
We can supply ADS1201U/1K , send us a request quote to request ADS1201U/1K pirce and lead time.Chipdigger.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number ADS1201U/1K.The price and lead time for ADS1201U/1K depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part ADS1201U/1K.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation








