Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy ADS8344NB/1K with confidence from Chipdigger.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy ADS8344NB/1K with confidence from Chipdigger.com, 1 Year Warranty
ADS8344NB/1K
| Part No | ADS8344NB/1K |
|---|---|
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Description | IC ADC 16BIT SAR 20SSOP |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead /RoHS non-compliant |
| Availability:2378 pcs | |||||
| Quantity | Unit Price | Ext. Price | |||
|---|---|---|---|---|---|
| 1+ | $18.6823 | $1868 | |||
| 10+ | $18.3087 | $9154 | |||
| 100+ | $17.7482 | $1,7748 | |||
| 1000+ | $17.1877 | $1,7188 | |||
| 10000+ | $16.4404 | $1,6440 | |||
| The above prices does not include taxes and freight rates, which will be calculated on the order pages. | |||||
Specifications
Data sheet
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
|---|---|
| Input Type | Differential, Single Ended |
| Voltage - Supply, Digital | 2.7V ~ 3.6V, 5V |
| Configuration | S/H-ADC |
| Number of A/D Converters | 1 |
| Architecture | SAR |
| Data Interface | SPI |
| Grade | - |
| Voltage - Supply, Analog | 2.7V ~ 3.6V, 5V |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Product Status | Active |
| Reference Type | External |
| Supplier Device Package | 20-SSOP |
| Ratio - S/H | ADC |
| Series | - |
| Qualification | - |
| Package / Case | 20-SSOP (0.209", 5.30mm Width) |
| Number of Inputs | 4, 8 |
| Number of Bits | 16 |
| Features | - |
| Package | Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)Digi-Reel® |
| Sampling Rate (Per Second) | 100k |
Introduce
We can supply ADS8344NB/1K , send us a request quote to request ADS8344NB/1K pirce and lead time.Chipdigger.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number ADS8344NB/1K.The price and lead time for ADS8344NB/1K depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part ADS8344NB/1K.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation








