Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy DAC0808LCM/NOPB with confidence from Chipdigger.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy DAC0808LCM/NOPB with confidence from Chipdigger.com, 1 Year Warranty
DAC0808LCM/NOPB
| Part No | DAC0808LCM/NOPB |
|---|---|
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Description | IC DAC 8BIT A-OUT 16SOIC |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead /RoHS non-compliant |
| Availability:10081 pcs | |||||
| Quantity | Unit Price | Ext. Price | |||
|---|---|---|---|---|---|
| 1+ | $2.7977 | $280 | |||
| 10+ | $2.7417 | $1371 | |||
| 100+ | $2.6578 | $2658 | |||
| 1000+ | $2.5739 | $2574 | |||
| 10000+ | $2.462 | $2462 | |||
| The above prices does not include taxes and freight rates, which will be calculated on the order pages. | |||||
Specifications
Data sheet
| DigiKey Programmable | Not Verified |
|---|---|
| Number of D/A Converters | 1 |
| Operating Temperature | 0°C ~ 75°C |
| Voltage - Supply, Digital | - |
| INL/DNL (LSB) | - |
| Architecture | Multiplying DAC |
| Output Type | Current - Unbuffered |
| Data Interface | Parallel |
| Settling Time | 150ns (Typ) |
| Grade | - |
| Voltage - Supply, Analog | ±4.5V ~ 18V |
| Differential Output | No |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Product Status | Active |
| Reference Type | External |
| Supplier Device Package | 16-SOIC |
| Series | - |
| Qualification | - |
| Package / Case | 16-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Number of Bits | 8 |
| Package | Tube |
Introduce
We can supply DAC0808LCM/NOPB , send us a request quote to request DAC0808LCM/NOPB pirce and lead time.Chipdigger.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number DAC0808LCM/NOPB.The price and lead time for DAC0808LCM/NOPB depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part DAC0808LCM/NOPB.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation







