Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy DAC7512N/250 with confidence from Chipdigger.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy DAC7512N/250 with confidence from Chipdigger.com, 1 Year Warranty
DAC7512N/250
| Part No | DAC7512N/250 |
|---|---|
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Description | IC DAC 12BIT V-OUT SOT23-6 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead /RoHS non-compliant |
| Availability:10068 pcs | |||||
| Quantity | Unit Price | Ext. Price | |||
|---|---|---|---|---|---|
| 1+ | $5.1304 | $513 | |||
| 10+ | $5.0278 | $2514 | |||
| 100+ | $4.8739 | $4874 | |||
| 1000+ | $4.72 | $4720 | |||
| 10000+ | $4.5148 | $4515 | |||
| The above prices does not include taxes and freight rates, which will be calculated on the order pages. | |||||
Specifications
Data sheet
| DigiKey Programmable | Not Verified |
|---|---|
| Number of D/A Converters | 1 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Voltage - Supply, Digital | 2.7V ~ 5.5V |
| INL/DNL (LSB) | ±8 (Max), ±1 (Max) |
| Architecture | String DAC |
| Output Type | Voltage - Buffered |
| Data Interface | SPI, DSP |
| Settling Time | 10µs |
| Grade | - |
| Voltage - Supply, Analog | 2.7V ~ 5.5V |
| Differential Output | No |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Product Status | Active |
| Reference Type | Supply |
| Supplier Device Package | SOT-23-6 |
| Series | - |
| Qualification | - |
| Package / Case | SOT-23-6 |
| Number of Bits | 12 |
| Package | Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)Digi-Reel® |
Introduce
We can supply DAC7512N/250 , send us a request quote to request DAC7512N/250 pirce and lead time.Chipdigger.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number DAC7512N/250.The price and lead time for DAC7512N/250 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part DAC7512N/250.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation








