Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy FP0100N8-G with confidence from Chipdigger.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy FP0100N8-G with confidence from Chipdigger.com, 1 Year Warranty
FP0100N8-G
| Part No | FP0100N8-G |
|---|---|
| Manufacturer | Microchip Technology |
| Description | IC CURRENT SWITCH TO243AA |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
| Availability:10808 pcs | |||||
| Quantity | Unit Price | Ext. Price | |||
|---|---|---|---|---|---|
| 1+ | $1.3536 | $135 | |||
| 10+ | $1.3265 | $663 | |||
| 100+ | $1.2859 | $1286 | |||
| 1000+ | $1.2453 | $1245 | |||
| 10000+ | $1.1912 | $1191 | |||
| The above prices does not include taxes and freight rates, which will be calculated on the order pages. | |||||
Specifications
Data sheet
| Series | - |
|---|---|
| Function | Current Switch |
| Accuracy | - |
| Voltage-Input | 0V ~ 100V |
| OperatingTemperature | -40°C ~ 125°C |
| ProductStatus | Active |
| Package/Case | TO-243AA |
| Package | Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT),Digi-Reel® |
| Current-Output | 260mA |
| MountingType | Surface Mount |
| SensingMethod | High-Side |
Introduce
We can supply FP0100N8-G , send us a request quote to request FP0100N8-G pirce and lead time.Chipdigger.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number FP0100N8-G.The price and lead time for FP0100N8-G depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part FP0100N8-G.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation









