Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy LM1558J/883 with confidence from Chipdigger.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy LM1558J/883 with confidence from Chipdigger.com, 1 Year Warranty
LM1558J/883
| Part No | LM1558J/883 |
|---|---|
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Description | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead /RoHS non-compliant |
| Availability:7793 pcs | |||||
| Quantity | Unit Price | Ext. Price | |||
|---|---|---|---|---|---|
| 1+ | $7.08 | $708 | |||
| 10+ | $6.9384 | $3469 | |||
| 100+ | $6.726 | $6726 | |||
| 1000+ | $6.5136 | $6514 | |||
| 10000+ | $6.2304 | $6230 | |||
| The above prices does not include taxes and freight rates, which will be calculated on the order pages. | |||||
Specifications
Data sheet
| Min Operating Temperature | -55 °C |
|---|---|
| Voltage Gain | 93.98 dB |
| Mount | Through Hole |
| Gain Bandwidth Product | 250 kHz |
| Input Bias Current | 500 nA |
| RoHS | Compliant |
| Radiation Hardening | No |
| Number of Channels | 2 |
| Manufacturer Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 5 days ago) |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 5 days ago) |
| Number of Pins | 8 |
| Height | 5.08 mm |
| Number of Elements | 2 |
| Width | 6.502 mm |
| Lead Free | Contains Lead |
| Input Offset Voltage (Vos) | 5 mV |
| Common Mode Rejection Ratio | 70 dB |
| Output Current | 45 mA |
| Min Dual Supply Voltage | 3 V |
| Max Dual Supply Voltage | 22 V |
| Thickness | 4.064 mm |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 77 dB |
| Length | 10.16 mm |
| Packaging | Rail/Tube |
| Case/Package | CDIP |
Introduce
We can supply LM1558J/883 , send us a request quote to request LM1558J/883 pirce and lead time.Chipdigger.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number LM1558J/883.The price and lead time for LM1558J/883 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part LM1558J/883.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation









