Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy LM5018MRX/NOPB with confidence from Chipdigger.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy LM5018MRX/NOPB with confidence from Chipdigger.com, 1 Year Warranty
LM5018MRX/NOPB
| Part No | LM5018MRX/NOPB |
|---|---|
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Description | IC REG BUCK ADJ 300MA 8SOPWR |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead /RoHS non-compliant |
| Availability:20898 pcs | |||||
| Quantity | Unit Price | Ext. Price | |||
|---|---|---|---|---|---|
| 1+ | $3.3072 | $331 | |||
| 10+ | $3.2411 | $1621 | |||
| 100+ | $3.1418 | $3142 | |||
| 1000+ | $3.0426 | $3043 | |||
| 10000+ | $2.9103 | $2910 | |||
| The above prices does not include taxes and freight rates, which will be calculated on the order pages. | |||||
Specifications
Data sheet
| SynchronousRectifier | Yes |
|---|---|
| Frequency-Switching | Adj to 1MHz |
| Voltage-Output(Max) | 90V |
| OperatingTemperature | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| ProductStatus | Active |
| Package/Case | 8-PowerSOIC (0.154, 3.90mm Width) |
| Topology | Buck |
| Current-Output | 300mA |
| MountingType | Surface Mount |
| Voltage-Input(Min) | 7.5V |
| Voltage-Output(Min/Fixed) | 1.225V |
| Series | - |
| Function | Step-Down |
| NumberofOutputs | 1 |
| SupplierDevicePackage | 8-SO PowerPad |
| OutputConfiguration | Positive, Isolation Capable |
| Package | Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT),Digi-Reel® |
| Voltage-Input(Max) | 100V |
| OutputType | Adjustable |
Introduce
We can supply LM5018MRX/NOPB , send us a request quote to request LM5018MRX/NOPB pirce and lead time.Chipdigger.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number LM5018MRX/NOPB.The price and lead time for LM5018MRX/NOPB depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part LM5018MRX/NOPB.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation










