Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy OPA2244EA/250 with confidence from Chipdigger.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy OPA2244EA/250 with confidence from Chipdigger.com, 1 Year Warranty
OPA2244EA/250
| Part No | OPA2244EA/250 |
|---|---|
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Description | IC OPAMP GP 2 CIRCUIT 8VSSOP |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead /RoHS non-compliant |
| Availability:19918 pcs | |||||
| Quantity | Unit Price | Ext. Price | |||
|---|---|---|---|---|---|
| 1+ | $2.838 | $284 | |||
| 10+ | $2.7812 | $1391 | |||
| 100+ | $2.6961 | $2696 | |||
| 1000+ | $2.611 | $2611 | |||
| 10000+ | $2.4974 | $2497 | |||
| The above prices does not include taxes and freight rates, which will be calculated on the order pages. | |||||
Specifications
Data sheet
| NumberofCircuits | 2 |
|---|---|
| Voltage-SupplySpan(Max) | 25 mA |
| SlewRate | 0.1V/µs |
| OperatingTemperature | 2.2 V |
| ProductStatus | Last Time Buy |
| Current-Supply | 10 nA |
| Package/Case | -40°C ~ 85°C |
| Grade | - |
| -3dbBandwidth | 8-VSSOP |
| MountingType | 36 V |
| GainBandwidthProduct | 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) |
| Series | MicroAmplifier™ |
| Voltage-SupplySpan(Min) | 40µA (x2 Channels) |
| Qualification | - |
| SupplierDevicePackage | Surface Mount |
| Current-Output/Channel | 700 µV |
| Voltage-InputOffset | - |
| AmplifierType | General Purpose |
| Package | Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT),Digi-Reel® |
| Current-InputBias | 430 kHz |
| OutputType | - |
Introduce
We can supply OPA2244EA/250 , send us a request quote to request OPA2244EA/250 pirce and lead time.Chipdigger.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number OPA2244EA/250.The price and lead time for OPA2244EA/250 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part OPA2244EA/250.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation







