Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy PDI-E800 with confidence from Chipdigger.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy PDI-E800 with confidence from Chipdigger.com, 1 Year Warranty
PDI-E800
| Part No | PDI-E800 |
|---|---|
| Manufacturer | Luna Optoelectronics |
| Description | EMITTER IR 880NM 100MA SMD |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead /RoHS non-compliant |
Specifications
Data sheet
| Package / Case: | 2-SMD, No Lead |
|---|---|
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Packaging: | Bulk |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Detailed Description: | Infrared (IR) Emitter 880nm 1.5V 100mA 140° 2-SMD, No Lead |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Email: | info@chipdigger.com |
| Series: | - |
| Radiant Intensity (Ie) Min @ If: | - |
| Type: | Infrared (IR) |
| Other Names: | PT-PDI-E800 |
| Wavelength: | 880nm |
| Orientation: | Top View |
| Operating Temperature: | - |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ): | 1.5V |
| Current - DC Forward (If) (Max): | 100mA |
| Viewing Angle: | 140° |
Introduce
We can supply PDI-E800 , send us a request quote to request PDI-E800 pirce and lead time.Chipdigger.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number PDI-E800.The price and lead time for PDI-E800 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part PDI-E800.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation







